Czerniak pozaskórny

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zapada na przeróżne choroby nowotworowe. Jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych jest czerniak. Jest to typ nowotworu, który szczególnie szybko daje przerzuty, dlatego wywołuje w pacjentach dość silny lęk. Wcześnie wykryty może być jednak całkowicie wyleczony.

Gdzie może wystąpić czerniak?

Czerniak najczęściej występuje na skórze, jednak może pojawić się także wszędzie tam, gdzie występują melanocyty. Do najczęściej występujących tego typu czerniaków należą czerniak oka oraz czerniak błon śluzowych. Istnieje jednakże także możliwość wystąpienia ich w jamie ustnej oraz odbytnicy. Czerniaki pozaskórne są niełatwe w leczeniu i bardzo groźne.

Objawy czerniaka

Czerniaki najczęściej rozwijają się z płaskich znamion barwnikowych, a rzadziej ze skóry niezmienionej lub ze znamion błękitnych. Najczęściej cechą charakterystyczną zmian jest bardzo ciemne zabarwienie. Bardzo ważne we wczesnym wykryciu jest dokładna obserwacja znamion i ich zmian. Jeśli znamiona wyraźnie powiększają się lub zmieniają swój kolor należy koniecznie udać się do specjalisty w celu badania.

Leczenie czerniaków

Bardzo ważne w leczeniu czerniaków jest obserwowanie się i stosunkowo wczesne ich wykrycie. Leczenie czerniaków jest przede wszystkim chirurgiczne. Polega ono na wycięciu całego nowotworu wraz z marginesem 1 cm zdrowej skóry. W niektórych przypadkach jednak należy usunąć nieco więcej zdrowej skóry, szczególnie wtedy gdy czerniak jest duży. Chemioterapia nie jest w przypadku czerniaków stosowana zbyt często, jednak czasem zdarza się, że lekarze decydują się właśnie na takie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *