Czynniki ryzyka

dna-163466_1280

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, występujący najczęściej u osób powyżej czterdziestego roku życia. Jego pojawienie się często kojarzone jest z obecnością znamion barwnikowych na skórze, potocznie zwanych pieprzykami.
Czerniak jednak pojawia się także na skórze niezmienionej, przyjmując postać niestandardowo wyglądającego znamienia. Także zmiana w wyglądzie znamion istniejących na skórze powinna wzbudzić niepokój i stać się sygnałem do głębszego badania dermatologicznego.

Ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania na raka skóry wynika z uwarunkowań genetycznych, a nadmierna ekspozycja na słońce zwiększa je, gdyż promieniowanie ultrafioletowe w połączeniu z indywidualnymi predyspozycjami przyczyniają się do pojawienia się nowotworu skóry. Mając więc na uwadze dziedziczenie raka skóry, warto zainteresować się chorobami występującymi w rodzinie oraz poddawać się badaniom profilaktycznym, które zapobiegną rozwojowi choroby i jej wejściu w fazę zaawansowaną.

Profilaktyka

Profilaktyczne badania genetyczne, odnoszące się do czerniaka to między innymi badania genetyczne w kierunku predyspozycji indywidualnych, wzmagających ryzyko zachorowania. Szczególnie u osób, u których w wywiadzie rodzinnym podano informację o czerniaku, warto zlecić podobne badania.

Ponadto ważna jest samoobserwacja, ukierunkowana szczególnie na powstawanie znamion barwnikowych. Niepokojące powinny być znamiona, których krawędzie są niespecyficzne, a kształt nie jest wyraźnie ograniczony – rozlewające się znamię, z poszarpanymi krawędziami powinno wzbudzić niepokój. Podobnie w przypadku koloru – znamiona czarne i czerwone wydają się szczególnie ryzykowne i warte przebadania.

Postępowanie diagnostyczne

Zgłoszenie się do dermatologa powinno być pierwszym krokiem w diagnostyce podejrzanych znamion. Specjalista od chorób skórnych posiada bowiem fachowe narzędzia, niezbędne do przeprowadzenia badania wycinka skóry. Ponadto doświadczenie i wiedza, jaką cechuje się praktyka dermatologiczna potwierdza słuszność zgłaszania lekarzowi wszelkich niepokojących podejrzeń.
Warto zaznaczyć, że w przypadku chorób nowotworowych działania profilaktyczne są szczególnie zalecane.