Dziedziczenie

Mutacja Braf – dziedziczenie skłonności do rozwinięcia czerniaka

Czerniak to złośliwy nowotwór, którego wystąpienie wiąże się z długotrwałą ekspozycją na światło ultrafioletowe, co prowadzi do uszkodzenia skóry i szybkiego rozwoju komórek nowotworowych. Chcąc nie dopuścić do powstania czerniaka, unikamy długotrwałej ekspozycji na słońce i częstych wizyt w solarium. Nie każdy ma jednak świadomość, że z wystąpieniem czerniaka związane są również mutacje genetyczne.

Mutacja BRAF – dziedziczenie czerniaka


Osoby dotknięte mutacją BRAF dziedziczą większe skłonności do rozwoju czerniaka. Mutacja ta obejmuje gen CDKN2A, odpowiedzialny za proces wzrostu i podziału białka. Gdy sygnał do podziału białka podawany jest w sposób niekontrolowany, skutkiem może być wystąpienie nowotworu, a na dalszym etapie jego rozwoju wystąpienie przerzutów.

Leczenie czerniaka z mutacją BRAF

Czerniak w wyniku mutacji BRAF bardzo często dotyka osoby w młodym wieku. W tym przypadku możemy zaobserwować, że ognisko choroby znajduje się w okolicach tułowia pacjenta, a na jego skórze nie ma aż tak wielu zmian powstałych w wyniku działania światła ultrafioletowego. Pojawia się za to więcej znamion barwnikowych.
Leczenie czerniaka polega przede wszystkim na chirurgicznym usunięciu nowotworu. Jeżeli operacja zostanie przeprowadzona we wczesnej fazie, gdy nowotwór jest jeszcze niewielki, istnieją duże szanse na pełny powrót pacjenta do zdrowia. Agresywna postać raka, która rozwija się u co piątego chorego, powoduje wystąpienie przerzutów, które atakują mózg, płuca, węzły chłonne, kości i wątrobę. Choroba w tym stadium jest bardzo trudna do leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *