Rodzaje znamion skórnych

Znamiona skórne

Znamiona w postaci plamek na skórze ma praktycznie każdy. Niezbędna jest ich regularna kontrola, gdyż niektóre z nich mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe. Istnieje kilka rodzajów znamion skórnych. W artykule opiszemy, jak je rozróżniać.

Rodzaje znamion skórnych

Zmiany naczyniowe, barwnikowe, brodawki i włókniaki, to zaledwie kilka rodzajów najczęściej występujących znamion. Mogą one towarzyszyć nam od urodzenia lub też pojawić się z biegiem lat. Niektóre z nich mogą przekształcić się w zmiany rakowe dlatego, gdy znamię zachowuje się dziwnie, warto jest wybrać się na wizytę kontrolną do lekarza.

Znamiona pojawiają się na każdej części ciała. Mogą mieć różne kolory, kształty i formę. Znamion nie należy drażnić, a gdy są podatne na uszkodzenia mechaniczne, najlepiej je usunąć. Przy ekspozycji na słońce na znamiona należy nakładać najwyższy filtr.

Znamiona barwnikowe

Najczęstsze znamiona na skórze to oczywiście znamiona barwnikowe, znane inaczej melanocytowymi. Pieprzyki – jak nazywamy je potocznie – są zazwyczaj niegroźne. Możemy rozróżnić kilka ich rodzajów:

  • jasnobrązowe plamy o widocznym rozgraniczeniu i regularnym kształcie,
  • ciemnobrązowe plamy pojawiające się w okolicach błon śluzowych, choć równie dobrze mogą znajdować się w innych miejscach na ciele, mają około 1 cm,
  • duże melanocytowe plamy, które pojawiają się w okolicach narządów płciowych i błon śluzowych, jamy ustnej,
  • znamię Beckera o nieregularnym kształcie, które może zmieniać swoją barwę,
  • znamię wypukłe, które ma postać okrągłych, twardych guzków nazywane jest znamieniem Spitza i pojawia się najczęściej w okolicach ramion,
  • znamię z jasną obwódką nazywane znamieniem Suttona,
  • znamię o kolorze błękitnym o wielkości około 0.5 cm,
  • delikatne odstające od skóry znamię to znamię Clarka,
  • inne znamiona o uniesionej nad powierzchnię skóry strukturze.

Powyższe typy znamion najczęściej ze wszystkich znamion przekształcają się w czerniaka. Jednak odsetek zmian, które ulegają zezośliwieniu wynosi około 30%. Większość z nich nie niesie za sobą ryzyka powstania nowotworu.

Naczyniaki

To inne często występujące znamiona, które powstają poprzez poszerzanie się naczyń krwionośnych obecnych wewnątrz skóry.

Brodawki łojotokowe

Okrągłe, zazwyczaj niewielki zmiany, które są często mylone z innymi typami znamion. Mogą być usunięte.

Włókniaki

Włókniaki są łagodnymi zmianami nowotworowymi, niegroźnymi dla człowieka. Są twarde w dotyku i najczęściej występują pojedynczo. Mają kolor od
czerwonego do brunatnego.


																		

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *